vaswka
 
نویسندگان
پیوندهای روزانه
لینکی ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :

تئاتر| theater تئاتر ، از کلمه یونانی theatron مشتق شده و یکی از انواع هنرهای زیبا محسوب شده که به صورت مشارکتی و زنده انجام شده و بازیگران آن، یک رخداد واقعی یا تصویر ذهنی را در محلی خاص و معین اجرا می کنند.
علاوه بر این، بازیگران و هنرمندان می توانند تجربه تئاتر را با استفاده از گفتار، موسیقی، ژست های خاص و موسیقی بهتر انتقال دهد. به طور معمول، در تئاتر ، نمایش نامه یا کنسرت موسیقی اجرا می شود. علاوه بر این، ممکن است که تئاتر برای عموم به نمایش درآمده و یا بعد از اعمال تغییراتی ، برای یک گروه خاص اجرا شود.
همچنین، اجرای این تئاتر در سالن های آمفی تئاتر در هوای آزاد تا اتاق های زیبا امکان پذیر است.
انواع تئاتر
با توجه با اینکه تئاتر برای چه نوع مخاطبی ،با چه هدفی ، در کجا و با چه پیشینه ای اجرا می شود، انواع تئاتر متفاوتی خواهد بود. انواع تئاتر به اپرا، پانتومیم، طنز، شکم گویی(کلام بطنی یا شکم زبانی، یکی از هنرهای نمایشی محسوب میشود که در آن ، فرد با لبه های بسته سخن گفته و شنونده اینطور تصور میکند که صدا از محلی نزدیک یا از آن شخص شنیده می شود) ، تئاتر ستم دیده، تئاتر موزیکال، تئاتر کودک، تئاتر کمدی، تئاتر نوگرا، کنسرت رقص و.... بسیاری انواع دیگر تقسیم بندی می شود که در اینجا به دو مود از برجسته ترین آنها ، تئاتر کمدی و کودک، اشاره می کنیم:
کلمه کمدی ، از یک واژه یونان باستان که ترکیبی از revel یا village و singing است مشتق شده و تئاترکمدی ، نوعی سرگرمی است که در آن ، مخاطب را با تعریف کردن جوک های مختلف به خنده وادار می کنند. از نظر یونانیان باستان و رومیان، کمدی یک اجرای صحنه ای محسوب می شد و به دلیل پایان خوب و خوش ، بسیار مورد توجه آنها قرار گرفت. علاوه بر این، اصطلاح کمدی، در قرون وسطا توسعه یافته و اشعار روایی با پایان خوش و آرام تر را نیز در بر گرفت.
در اکثرکمدی ها تغییراتی در مولفه های شگفتی، ناسازگاری، درگیری، تکرار و تأثیر انتظارات مخالف ایجاد می شود تا کمدی حالت کمدی و خنده دار به خود گرفته و ژانرهای متعدد به وجود آید. یکی از این انواع کمدی ها، طنز (هجو) سیاسی است که در آن برای به تصویر کشیدن فساد افراد یا شرکت های معروف از کمدی طعنه آمیز استفاده می شود. انواع دیگری از تئاتر کمدی وجود دارد که شامل کمدی تقلید( فرم و صورت ظاهری آن شبیه ژانرهای معروف بوده اما برای نقد کردن از عبارات طعنه آمیز استفاده می کند)، کمدی اسکروبال| Screwball، کمدی سیاه ، کمدی رفتاری، کمدی رمانتیک، طنز فلسفی و نژادی است. تئاتر کودک تئاتر کودک، تئاتر و اجرایی مشابه نمایش بزرگسالان است و معمولا، کوتاه و سرگرم کننده بوده و موارد و مسائل جدیدی را هم باید به کودک آموزش دهد. این تئاتر، دراماتیک بوده و ساختارهای تئاتر بزرگسالان مانند تحول شخصیت، گره گشایی وگره افکنی را نیز دارد. نکته جالب در بحث تئاتر کودک این است که تئاتر با توجه به سن کودکان به دو بخش تئاتر دوره کودکی و نوجوانی تقسیم می شود. علاوه بر این، از آنجایی که هر کودک از سن سه سالگی شروع به آموختن می کند، بنابراین، هر کدام از این تئاتر ها می تواند تاثیر خاصی بر عقل و خرد آنها بگذارد.
قابل ذکر است که هدف و ویژگی تئاترهای دوره کورکی و نوجوانی، آموختن شیوه کشف مسائل جدید است نه تعلیم دادن. نکته مهم دیگر درمورد این تئاترها این است که آنها، باید بر اساس مسائل و مشکلات مربوط به کودکان باشد وتوسط بزرگسالان و یا خود کودکان به اجرا در بیایند بنابراین، کارگردان و نویسنده این نوع تئاتر ها باید داستان را به شیوه های متفاوتی روایت کنند تا برای آنها قابل پذیرش شود. در نهایت، داستان تئاتر باید به گونه ای شروع شود که ابتدا مخاطب را جذب نموده و سپس پیام را منتقل کند.


http://ghabenoghrei.com/Theater.aspx

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ ] [ ۰۳:۲۶:۲۸ ] [ admin ]
[ ]
.: Weblog Themes By viablog :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعی ثبت نشده است
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب